U3A Croydon

Select Courses for details

Click on Courses to view additional details.
Courses can be sorted by clicking on one of the underlined headers such as Course, Start, Day, etc or by selecting a Course Parent code below.
Choose Parent code:   Finished Full New 1 day
 Code           Course         Location             Tutor                         Start          Day     Time   Frequency

 20AAVOL1  Volunteer for Committee    Keystone Office    None   03/02/2020  Mon   0:00   Mthly  
 20AAVOL2  Volunteer for Office    Keystone Office    Sue Lakeland   03/02/2020  Mon   0:00   Wkly  
 20AAVOL3  Volunteer to help with Publicity    Keystone Office    Trevor Bellinger   03/02/2020  Mon   0:00   Spcfd  
 20AAVOL4  Volunteer with Events/Social Committee    Outside Venue    Christine Hawkins   03/02/2020  Mon   0:00   Spcfd  
 20ART001  Josie's Sketch Class    Swim Log Cabin    Josie Parkinson   04/02/2020  Tue   9:00   Wkly  
 20ART002  Acrylic Painting with Ineke    Swim Log Cabin    Ineke Gardam   04/02/2020  Tue   9:00   Wkly  
 20ART005  Watercolour - A    Swim Log Cabin    Jenny Tiller   03/02/2020  Mon   12:00   Wkly  
 20ART010  Watercolour - Advanced - B    Swim Log Cabin    Jenny Tiller   05/02/2020  Wed   9:00   Wkly  
 20ART012  Short Movie Making - Term 1    Kilsyth Sth Baptist    Richard Hallford   05/02/2020  Wed   12:00   Wkly  
 20COM001  Computer Level 1 - Term 1    Keystone Office    Trevor Bellinger   07/02/2020  Fri   13:00   Wkly  
 20COM002  Computer Level 1 - Term 2    Keystone Office    Trevor Bellinger   17/04/2020  Fri   13:00   Wkly  
 20COM003  Computer Level 1 - Term 3    Keystone Office    Trevor Bellinger   17/07/2020  Fri   13:00   Wkly  
 20COM004  Computer Level 1 - Term 4    Keystone Office    Trevor Bellinger   09/10/2020  Fri   13:00   Wkly  
 20COM010  Computer Level 2 - Term 1    Keystone Office    Joy Bellinger   06/02/2020  Thu   10:30   Wkly  
 20COM011  Computer Level 2 - Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   16/04/2020  Thu   10:30   Wkly  
 20COM012  Computer Level 2 - Term 3    Keystone Office    Joy Bellinger   16/07/2020  Thu   10:30   Wkly  
 20COM013  Computer Level 2 - Term 4    Keystone Office    Joy Bellinger   08/10/2020  Thu   10:30   Wkly  
 20COM020  Computer Level 3 - Term 1    Keystone Office    Trevor Bellinger   07/02/2020  Fri   11:00   Wkly  
 20COM021  Computer Level 3 - Term 2    Keystone Office    Trevor Bellinger   17/04/2020  Fri   11:00   Wkly  
 20COM022  Computer Level 3 - Term 3    Keystone Office    Trevor Bellinger   17/07/2020  Fri   11:00   Wkly  
 20COM023  Computer Level 3 - Term 4    Keystone Office    Trevor Bellinger   09/10/2020  Fri   11:00   Wkly  
 20COM027  Comp- Convert LPs & Audio to CD - Term 2    Keystone Office    Geoff Kidd   14/04/2020  Tue   11:00   Wkly  
 20COM028  Comp- Convert LPs & Audio to CD - Term 4    Keystone Office    Geoff Kidd   06/10/2020  Tue   11:00   Wkly  
 20COM032  Comp. Photo Repair & Enhancement Term 1    Keystone Office    Joy Bellinger   06/02/2020  Thu   13:30   Wkly  
 20COM034  Comp.-Photo Repair & Enhancement Term 3    Keystone Office    Joy Bellinger   16/07/2020  Thu   13:30   Wkly  
 20COM040  iPad for Beginners - Term 1    Keystone Office    Trevor Bellinger   05/02/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20COM041  iPad for Beginners - Term 2    Keystone Office    Trevor Bellinger   15/04/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20COM042  iPad for Beginners - Term 3    Keystone Office    Trevor Bellinger   15/07/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20COM043  iPad for Beginners - Term 4    Keystone Office    Trevor Bellinger   07/10/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20COM062  Microsoft Publisher - Part 1-Term 1    Keystone Office    Joy Bellinger   05/02/2020  Wed   10:30   Wkly  
 20COM063  Publisher Part 2 Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   15/04/2020  Wed   10:30   Wkly  
 20COM070  Computers-Windows 10 Term 1    Keystone Office    Joy Bellinger   04/02/2020  Tue   13:00   Wkly  
 20COM071  Computers-Windows 10 Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   14/04/2020  Tue   13:00   Wkly  
 20COM072  Computers-Windows 10 Term 3    Keystone Office    Joy Bellinger   14/07/2020  Tue   13:00   Wkly  
 20COM073  Computers-Windows 10 Term 4    Keystone Office    Joy Bellinger   06/10/2020  Tue   13:00   Wkly  
 20COM074  Computers-One Drive Cloud Storage Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   16/04/2020  Thu   13:30   Wkly  
 20COM078  Computers-Mail Merging Documents T4    Keystone Office    Trevor Bellinger   07/10/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20COM083  Computers -Screenshots - Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   18/06/2020  Thu   13:30   1 day  
 20COM087  Computers - Photo App - Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   14/05/2020  Thu   13:30   2 Wks  
 20COM091  Comp - Voice Recording -Narration Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   04/06/2020  Thu   13:30   Wkly  
 20COM095  Computers - Mail App - Term 2    Keystone Office    Joy Bellinger   25/06/2020  Thu   13:30   1 day  
 20COM200  Bring Your Own Device    Keystone Clubrooms    Trevor Bellinger   04/02/2020  Tue   13:30   Wkly  
 20COM202  Computer Tips & Tricks    Keystone Office    Joy Bellinger   10/03/2020  Tue   10:00   3 wks  
 20CRA005  Beading & Chainmaille    Kent Ave Room 1    Helen Stok   07/02/2020  Fri   10:00   Wkly  
 20CRA010  Card Making - AFTERNOON    Keystone Hall    Christine Hawkins   03/02/2020  Mon   13:30   Wkly  
 20CRA012  Card Making - MORNING    Keystone Hall    Christine Hawkins   03/02/2020  Mon   9:15   Wkly  
 20CRA015  Designer Cards    Cheong Park    Lesley Downey   04/02/2020  Tue   9:30   Wkly  
 20CRA020  Creative Craft    Keystone Hall    Trish Davis   03/02/2020  Mon   9:00   Wkly  
 20CRA025  Furniture Restoration    Ainslie Park    Nelson Riquelme   03/02/2020  Mon   9:00   Wkly  
 20CRA030  Leadlighting    Ainslie Park    Loretta Rees   03/02/2020  Mon   9:00   Wkly  
 20CRA033  Patchwork - Friday    Ainslie Park    Marie Harman   07/02/2020  Fri   10:00   Wkly  
 20CRA035  Patchwork - Tuesday    Ainslie Park    Jude Crute   04/02/2020  Tue   10:00   Wkly  
 20CRA039  Scrapbooking    Cheong Park    Ruth Cannon   04/02/2020  Tue   11:45   Wkly  
 20CRA042  Craft - Unfinished Objects    Cheong Park    Lyn McMahon   05/02/2020  Wed   10:40   Wkly  
 20DAN005  Ballroom Dancing    Swim Log Cabin    Catherine Saisi   06/02/2020  Thu   13:15   Wkly  
 20DAN010  Dot's Line Dancing/ Beginners - Mon    Keystone Hall    Elly Raaymakers   03/02/2020  Mon   12:00   Wkly  
 20DAN015  Dot's Line Dance/Beginners- FRIDAY    Birdwood Scout Hall    Kay Jones   17/04/2020  Fri   9:30   Wkly  
 20DAN020  Dot's Line Dancing - Improvers/Easy    Keystone Hall    Kay Jones   03/02/2020  Mon   12:30   Wkly  
 20DAN025  Scottish Country Dancing    Swim Log Cabin    Ron Lucas   07/02/2020  Fri   13:00   Wkly  
 20EXE005  Bushwalking Saturday    Outside Venue    Trudi Doblin   01/02/2020  Sat   9:00   Fort  
 20EXE006  Explore with me    Outside Venue    Geoff Steventon   14/02/2020  Fri   9:00   Mthly  
 20EXE010  Cycling - Fortnightly    Outside Venue    Rob Elliott   04/02/2020  Tue   9:00   Fort  
 20EXE011  Cycling - Fortnightly    Outside Venue    Chris Simpson   06/02/2020  Thu   9:00   Fort  
 20EXE015  Feldenkrais    Cheong Park    Donna Deland   04/02/2020  Tue   14:30   Wkly  
 20EXE017  Gentle Exercise    Cheong Park    Elaine Lai   03/02/2020  Mon   12:45   Wkly  
 20EXE020  Learn to Swim - Term 1    Aquahub Civic Square    None   29/01/2020  Wed   11:00   Wkly  
 20EXE021  Learn to Swim - Term 1    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   29/01/2020  Wed   11:30   Wkly  
 20EXE022  Learn to Swim - Term 2    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   15/04/2020  Wed   11:00   Wkly  
 20EXE023  Learn to Swim - Term 2    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   15/04/2020  Wed   11:30   Wkly  
 20EXE024  Learn to Swim - Term 3    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   15/07/2020  Wed   11:00   Wkly  
 20EXE025  Learn to Swim - Term 3    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   15/07/2020  Wed   11:30   Wkly  
 20EXE026  Learn to Swim - Term 4    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   07/10/2020  Wed   11:00   Wkly  
 20EXE027  Learn to Swim - Term 4    Aquahub Civic Square    Ann Longridge   07/10/2020  Wed   11:30   Wkly  
 20EXE031  Walking Football    John Frost Stadium    Geoff Steventon   06/02/2020  Thu   10:00   Wkly  
 20EXE032  Walking Cricket    Saxons Sport Centre    Ingrid Tiltman   04/02/2020  Tue   13:30   Wkly  
 20EXE033  Self Defence and Lifestyle Skills    Ainslie Park    Mike Quin   05/02/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20EXE035  Seated Aerobics + Weights (optional)    Birdwood Scout Hall    Joan Edwards   04/02/2020  Tue   10:30   Wkly  
 20EXE040  Table Tennis - Monday    Birdwood Scout Hall    Ivy Noden-Hill   03/02/2020  Mon   9:45   Wkly  
 20EXE041  Table Tennis - Beginners    Birdwood Scout Hall    Trevor Bellinger   05/02/2020  Wed   10:00   Wkly  
 20EXE042  Table Tennis - Thursday    Birdwood Scout Hall    Adrian Van Rooyen   06/02/2020  Thu   10:00   Wkly  
 20EXE044  Introduction to Qigong & Tai Chi - T1    Swim Log Cabin    Jennie Hollis   03/02/2020  Mon   14:30   Wkly  
 20EXE045  Tai Chi - Advanced    Swim Log Cabin    Jennie Hollis   06/02/2020  Thu   9:30   Wkly  
 20EXE048  Tai Chi - Intermediate (1)    Swim Log Cabin    Roger Fiddian   06/02/2020  Thu   10:45   Wkly  
 20EXE050  Tai Chi/Meditation - Beginners Friday    Swim Log Cabin    Toni Marshall   07/02/2020  Fri   9:30   Wkly  
 20EXE057  Tai Chi - Intermediate (2)    Swim Log Cabin    Jennie Hollis   06/02/2020  Thu   11:50   Wkly  
 20EXE070  Yoga - Monday AM    Cheong Park    Ansje Loveridge   03/02/2020  Mon   9:30   Wkly  
 20EXE072  Yoga - Monday PM    Cheong Park    Elaine Lai   03/02/2020  Mon   14:00   Wkly  
 20EXE077  Yoga - Wednesday    Cheong Park    Pam Banfield   05/02/2020  Wed   9:30   Wkly  
 20EXE078  Yoga - Thursday    Cheong Park    Dee Morice   06/02/2020  Thu   9:25   Wkly  
 20EXE082  Yoga - Intermediate Friday    Glenn Frost Room    Riet Taal   07/02/2020  Fri   11:15   Wkly  
 20GAM004  Bridge for Beginners-Supervised Play    Y.V. Bridge Club    Geoff Johnson   04/02/2020  Tue   10:30   Wkly  
 20GAM005  Bridge for Beginners-Intro to the Game    Y.V. Bridge Club    Geoff Johnson   05/02/2020  Wed   10:30   Wkly  
 20GAM010  Hand & Foot a form of Canasta    Cheong Park    Rae Bartlett   05/02/2020  Wed   12:45   Wkly  
 20GAM015  Chess    Kent Ave Room 1    Tom Kenney   06/02/2020  Thu   9:30   Wkly  
 20GAM022  Cryptic Crosswords    Keystone Clubrooms    Yvonne Emerton   04/02/2020  Tue   9:30   Wkly  
 20GAM025  Mahjong    Keystone Clubrooms    Lola Fogarty   03/02/2020  Mon   13:00   Wkly  
 20GAM026  Mahjong - Social - No Beginners    Cheong Park    Evelyn Faloona   05/02/2020  Wed   10:40   Wkly  
 20GAM028  Rummikub    Cheong Park    Isabel Valotto   06/02/2020  Thu   13:00   Wkly  
 20GAM030  Scrabble    Kent Ave Room 1    Loretta Simmons   05/02/2020  Wed   12:30   Wkly  
 20GAM033  500 Card Game    Keystone Clubrooms    Helen Wilson   06/02/2020  Thu   13:30   Wkly  
 20HIS005  Australian History    Keystone Clubrooms    Judith Walsh   07/02/2020  Fri   10:00   Wkly  
 20HIS015  Memories of my Childhood    Kent Ave Room 3    Susan Zwetsloot   03/02/2020  Mon   10:00   Wkly  
 20HIS020  Explore Melbourne    Outside Venue    Gwen Owen   17/03/2020  Tue   8:30   Mthly  
 20HIS024  Genealogy/Family History    Keystone Clubrooms    Hilary Thomas   06/02/2020  Thu   10:00   Wkly  
 20HUM002  A Spiritual Journey    Ainslie Park    Tim Karanges   06/02/2020  Thu   10:30   Wkly  
 20HUM003  Book Chat-Keystone - 2nd Monday    Outside Venue    Sue Martin   10/02/2020  Mon   11:00   Mthly  
 20HUM005  Book Club-Turn the Page - 4th Monday    Keystone Clubrooms    Pat Cavanagh   24/02/2020  Mon   11:00   Mthly  
 20HUM009  Book Club-St Georges - 1st Wed.    Outside Venue    Beth Dooley   05/02/2020  Wed   13:00   Mthly  
 20HUM018  Current Affairs    Cheong Park    Bruce Cormack   06/02/2020  Thu   11:30   Wkly  
 20HUM020  Digital Camera-Basic-Term 1    Keystone Clubrooms    Brian McCarron   05/02/2020  Wed   13:30   Wkly  
 20HUM022  Digital Camera-Basic-Term 2    Keystone Clubrooms    Brian McCarron   15/04/2020  Wed   13:30   Wkly  
 20HUM024  Digital Camera-Basic-Term 3    Keystone Clubrooms    Brian McCarron   15/07/2020  Wed   13:30   Wkly  
 20HUM026  Digital Camera-Basic-Term 4    Keystone Clubrooms    Brian McCarron   07/10/2020  Wed   13:30   Wkly  
 20HUM038  Dinner Date    Outside Venue    Merv Amos   10/03/2020  Tue   18:00   Mthly  
 20HUM041  Finance & Investing    Keystone Clubrooms    Keith Piper   05/02/2020  Wed   10:30   Wkly  
 20HUM045  Holistic and Intuitive Development    Keystone Clubrooms    Maria Kurdian   04/02/2020  Tue   11:00   Wkly  
 20HUM047  Bible Prophecy - Term 1    Venue Outside    Paul Ambrose   04/02/2020  Tue   13:00   1Term  
 20HUM056  Literature - Terms 1 & 2    Keystone Clubrooms    Paul Martin   07/02/2020  Fri   13:00   Fort  
 20HUM057  Literature - Terms 3 & 4    Keystone Clubrooms    Paul Martin   17/07/2020  Fri   13:00   Fort  
 20HUM061  Meditation - Guided    Cheong Park    Maria Kurdian   03/02/2020  Mon   11:00   Wkly  
 20HUM070  Philosophy - Conscience and our Futures    Keystone Clubrooms    Paul Martin   05/02/2020  Wed   11:45   Fort  
 20HUM071  Philosophy - Terms 3 & 4    Keystone Clubrooms    Paul Martin   15/07/2020  Wed   11:45   Fort  
 20HUM073  Play Reading    Keystone Clubrooms    Karyn Pacchiana   03/02/2020  Mon   9:30   Wkly  
 20HUM074  What is NBN? - Term 1    Baptist Church Kilsy    Ingrid Tiltman   18/03/2020  Wed   14:00   None  
 20HUM078  Potted Poets    Ainslie Park    Kevin Mulvogue   05/02/2020  Wed   10:00   Wkly  
 20HUM080  Speechcraft - Tuesday    Ainslie Park    Philippa Pavillard   04/02/2020  Tue   14:00   Wkly  
 20HUM081  Speechcraft - Friday    Ainslie Park    Philippa Pavillard   07/02/2020  Fri   14:00   Wkly  
 20LAN003  French Beginners 1st Year    Glenn Frost Room    Onre Dossena   07/02/2020  Fri   9:30   Wkly  
 20LAN005  French Level 1+    Glen Park Community    Janine Ochsenbein   03/02/2020  Mon   13:30   Wkly  
 20LAN010  French Level 2    Swinburne RM - CG104    Janine Ochsenbein   06/02/2020  Thu   9:30   Wkly  
 20LAN015  French Level 3    Baptist Church Kilsy    Janine Ochsenbein   05/02/2020  Wed   13:00   Wkly  
 20LAN020  French Intermediate    Swinburne RM - CG104    Diana Long   06/02/2020  Thu   12:30   Wkly  
 20LAN028  French on Friday    Keystone Clubrooms    Ian Birchall   07/02/2020  Fri   11:30   Wkly  
 20LAN029  German Conversation    Kent Ave Room 1    Peter Duss   04/02/2020  Tue   12:15   Wkly  
 20LAN030  German - Level 1+    Glen Park Community    Janine Ochsenbein   03/02/2020  Mon   9:30   Wkly  
 20LAN035  German - Level 2    Baptist Church Kilsy    Janine Ochsenbein   05/02/2020  Wed   10:00   Wkly  
 20LAN045  Italian Basic Conversation    Glen Park Community    None   03/02/2020  Mon   11:45   Wkly  
 20MUS010  Beginners Guitar    Swim Log Cabin    Terry Foster   07/02/2020  Fri   10:45   Wkly  
 20MUS013  Beginners Ukulele    Swim Log Cabin    Frank Brown   07/02/2020  Fri   10:45   Wkly  
 20MUS016  Croydon U3a Singers    Swim Log Cabin    Mary Fraser   05/02/2020  Wed   13:30   Wkly  
 20MUS020  Guitar & Ukulele    Swim Log Cabin    Colin McLaren   03/02/2020  Mon   9:30   Wkly  
 20MUS030  Music Appreciation    Swinburne Room - TBA    Greg Nicholas   06/02/2020  Thu   14:15   Wkly  
 20MUS035  Musical Jam    Kilsyth Sth Baptist    John Manderson   05/02/2020  Wed   9:30   Wkly  
 20SCI010  Gardening    Outside Venue    Lorri Hayes   25/02/2020  Tue   10:30   Mthly  
 20ZZZ001  Course for No Course    None    Geoff Kidd   03/02/2020  Mon   9:00   None